منوی دسته بندی

برج خنک کننده

برج خنک کننده یا کولینگ تاور یک نوع خاص از مبدل های حرارتی هستند که به آب وهوا اجازه می دهند تابا یکدیگرارتباط برقرار کنند و درجه حرارت آب گرم را کاهش دهند.

کولینگ تاور یکی از کلیدی ترین دستگاه های سیستم های صنعتی می باشد که می توانند در صنایعی مانند: نیروگاه ها، صنایع های شیمیایی، کارخانه های فولادی و بسیاری از شرک تهای تولیدی که خنک سازی ، فرآیندی ضروری است یافت می شود. برج ها همچنین می توانند برای خنک سازی سیال کندانسورهای چیلرهای جذبی و چیلرهای تراکمی ساختمان های تجاری بزرگ مانند: فرودگاه ها، مدارس، بیمارستان ها و هتل ها و … استفاده شوند.

در کولینگ تاور افت دما در اثر انتقال حرارت از آب به هوای درون برج و نیز از طریق تبخیر و خروج بخار آب ایجاد شده بههوای بیرون برج صورت می گیرد.

زیرا تبخیر آب باعث می شود که مقداری انرژی از آب گرفته شده و در نتیجه دمای آب کاهش یابد.در دمای خشک و گرم قسمت اعظم انتقال گرما بصورت نهان است زیرا اختلاف دما بین آب و هوا زیاد نیست. ولی در هوای سرد انتقال گرمای محسوس قابل ملاحظه می شود چون در این حالت اختلاف دما زیادتر است. در برج خنک کننده جریان هوا و آب در پکینگ ها با یکدیگر در تماس مستقیم هستند بنابراین انتقال حرارت در این قسمت صورت می گیرد.

نظرات بسته شده است.